Ako získať grant z nadácie? Ako dopadol náš prvý pokus?

Pokúsili sme sa získať svoj 1. grant. Naše Občianske združenie Vidiecky sen – Človek, Zviera, Strom reagovalo na výzvu z nadácie ZSE. Projekt sme pripravili presne podľa inštrukcií a načas odovzdali. Chceli by ste vedieť ako získať grant z nadácie? S našim projektom aj o tom, či sme boli úspešní, sa môžete oboznániť na tomto mieste.

V 3. ročníku grantovéh programu „Mením na zeleň“, vyhlásenom v roku 2024 sa prihlásilo celkom 261 projektov. Najviac z nich sa venuje environmentálnemu vzdelávaniu. Nasleduje oblasť udržateľného spôsobu života a ochrany krajinných prvkov a ekotypov, ktorá zaujala aj nás. Medzi podporené projekty bolo prerozdelených 70 000 € s max. dotáciuóu 2000 €. My sme sa zapojili s našim projektom:

Pre čistejší vidiek – Čistenie okolia ciest v chotári

Inšpiráciou nám bolo jarné upratovanie, spoločná brigáda na čistenie obce a jej najbližšieho okolia, ktorej sa zúčastnilo aj naše OZ. Zamerali sme sa na čistenie okolia ciest, jarkov a remízok. Najmä na miestach, ktoré nie sú zrovna pod dohľadom verejnosti. Takéto miesta totiž lákajú tých jednoduchších z našich radov zbaviť sa odpadu všetkého druhu. Počas našej brigády sa ukázalo, že na čistenie už nestačia len šikovné ruky dobrovoľníkov. Bude potrebné zapojiť aj techniku na naloženie, odvoz a uskladnenie odpadu na zberný dvor. To však vyžaduje vynaloženie nemalých finančných prostriedkov. Možnosť získania grantu z nadácie ZSE prichádza ako na zavolanie.

Zaregistrovali sme sa na stránke nadácie ZSE

Vyplnili sme kolónky s údajmi o našom občianskom združení. Potom nasledovali otázky, akási predpripravená šablóna projektu. Otázky aj odpovede vám teraz prinášame v plnom znení.

Na ktorú oblasť je váš projekt zameraný? (označte jednu oblasť, ktorá je pre váš projekt najviac relevantná)

Udržateľný spôsob života ľudí

Východisková situácia – Opíšte aktuálnu situáciu a hlavné dôvody realizácie projektu. Predstavte súčasný stav, ktorý chcete projektom riešiť, a ako ho môže projekt pomôcť zmeniť. Uviesť môžete aj predchádzajúce skúsenosti z doposiaľ realizovaných aktivít a motiváciu na realizáciu predkladaného projektu.

V sobotu 16.3.2024 sa naše OZ zapojilo do jarného upratovania, ktoré organizovala obec Macov, pod patronátom starostu Mgr. Ľubomíra Baku. Rozhodli sme sa, že neskončíme len pri upratovaní verejného priestranstva, miestneho parku, chodníkov a ulíc Macova. Tentoraz sme zablúdili aj do extravilánu obce. 

V okolí spevnených aj poľných ciest križujúcich polia, sa nám v krátkom čase podarilo nazbierať celý prívesný vozík odpadkov. Stav znečistenia nám bol čiastočne známy už z predchádzajúcich prechádzok okolitou prírodou. Ale jeho skutočný rozsah, ktorý sme zistili pri sobotnom čistení prícestných jarkov a remízok v okolí obce, nás naozaj prekvapil. 

Hneď na mieste sme sa zhodli, že musíme zorganizovať ďalšiu akciu, do ktorej zapojíme viac ľudí a najmä techniku. Samozrejme, takú akciu treba riadne pripraviť, spropagovať a v neposlednom rade aj prefinancovať. Pokúsiť sa o získanie grantu z nadácie ZSE nám pripadá ako rozumné riešenie. 

Nejde nám o lokalizáciu nových, ani riešenie už evidovaných nelegálnych skládok

Sme si vedomí toho, že problematiku nelegálnych skládok rieši Zákon o odpadoch 79/2015. Nechceme konať nad rámec tohoto zákona. Ani polemizovať nad jeho zmyslom či účinnosťou v reálnom živote. Skládky sú nahlásené, majitelia pozemkov známi. Napriek tomu v mnohých prípadoch odpad nikto neodstránil ani za celé desaťročia.

Práve preto, sa naše občianske združenie chce zamerať skôr na prevenciu tvorby nelegálnych skládok

Ide nám o to zachytiť a odstrániť malé, rozptýlené ohniská, ktoré vznikajú v okolí ciest, či už spevnených alebo poľných. 

Systém hlásenia nelegálnych skládok nie je všeliek

Nie je totiž možné označiť a lokalizovať každú vyhodenú fľašu, plechovku, či vrece s domovým odpadom. Nezodpovední občania často vyhadzujú odpad z auta do jarkov pri cestách. Tie sú rozptýlené popri cestách a často vzdialené od seba desiatky, ba stovky metrov.

Situácia so znečistením je kritická najmä v hraniciach katastrov našich 5-tich susediacich obcí

Tieto miesta sú takpovediac odruky. Sú menej prístupné, menej navštevované, a tým aj ťažšie kontrolovateľné. 

Ako ukázala naša spoločná sobotňajšia brigáda, na čistenie okolia už nestačia len šikovné ruky dobrovoľníkov. Bude potrebné zapojiť aj techniku na naloženie, odvoz a uskladnenie odpadu na zberný dvor. To však vyžaduje vynaloženie nemalých finančných prostriedkov. Sme si vedomí, že zrealizovať takúto akciu nie je vo finančných možnostiach jednotlivých obcí, prípadne dotknutých súkromných osôb.

Chceme spojiť sily, okolie ciest vyčistiť a našu aktivitu v chotári patrične spropagovať a medializovať. 

Motivovať ekologicky pozitívne zmýšľajúcu časť populácie, aby viac sledovali, čo sa okolo nich deje. Tých menej chápavých občanov odradiť od nelegálnej činnosti. Ak bude treba, vyvolať v nich neistotu a strach, že budú odhalení a ponesú dôsledky. 

Pokiaľ ide o prevenciu, vidíme priestor aj pre ďalšie možnosti spolupráce s obcami, napríklad formou monitoringu kritických oblastí.

Počet priamych účastníkov projektu zapojených do realizácie.

15

Uveďte organizácie a komunity na lokálnej úrovni zapojené do realizácie projektu. – V programe uvítame projekty realizované v spolupráci s organizáciami, subjektmi relevantnými pre dosiahnutie cieľov projektu a komunitou.

Naše OZ má v úmysle osloviť, do realizácie projektu zapojiť, prípadne požiadať o dotáciu okrem Nadácie ZSE – Mením na zeleň 2024, nasledovné subjekty:

– Dotknuté obce Macov, Blatná na Ostrove, Trnávka, Veľká Paka, Lehnice

– Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky

– BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie so zameraním na oblasť Žitného ostrova)

– Národná sieť rozvoja vidieka

– Miestne poľovnícke združenia

– OZ Agroprameň

– Mikroregión Dunajská Magistrála, .o.z.

– Miestnych podnikateľov

– Dobrovoľníkov a dotknuté osoby, majiteľov znečisťovaných pozemkov z radov občanov 

a ďalšie.

Očakávané výsledky

Ciele projektu – Opíšte projektový zámer, čo konkrétne chcete v rámci projektu zrealizovať.

Cieľom nášho projektu je v maximálnej možnej miere zachytiť a v zárodku odstrániť rodiace sa ohniská potenciálnych nelegálnych skládok odpadu v okolí ciest a poľných ciest v extraviláne obce Macov. 

Situácia je vážna najmä v hraniciach 5-tich susediacich obcí. Okrem obce Macov sú to Blatná na Ostrove, Trnávka, Veľká Paka a Lehnice v okrese Dunajská Streda.Tieto miesta sú takpovediac odruky. Sú menej prístupné, menej navštevované, a tým aj ťažšie kontrolovateľné. O to viac lákajú na vyhodenie odpadu. 

Naša predchádzajúca brigáda ukázala, že čistenie jarkov a okolia spevnených aj poľných ciest od odpadu si vyžaduje okrem pracovitých rúk občanov aj financie na zásah techniky, odvoz a likvidáciu odpadu. 

Pokiaľ ide o ďalšie ciele nášho projektu, okrem ekologickej funkcie, plní aj úlohu motivačnú a preventívnu. Pozitívom takýchto spoločných aktivít je aj budovanie komunitných vzťahov. A samozrejme, vyčistením priestoru vzniknú aj príjemné miesta na rodinné prechádzky.

Aký je očakávaný prínos projektu?

  • Odstránením a likvidáciou odpadu hromadeného v okolí ciest v extraviláne našej i susediacich obcí si sľubujeme zlepšenie a skrášlenie životného prostredia. 
  • V neposlednej miere vytvorenie vhodných miest pre rodiné prechádzky, cykloturistiku a iné športové, či oddychové aktivity. 
  • Tiež prínos pre ekológiu a biodiverzitu oblasti – zlepšenie životných podmienok pre rastliny aj živočíchy a ich ochranu.
  • Budovanie a utužovanie komunitných vzťahov na jazykovo zmiešanom území. 
  • Motivácia ľudí k láske k tunajšej prírode a zdravému lokálpatriotizmu k nášmu domovu – Žitnému ostrovu
  • Situácia s rodiacimi sa ohniskami nelegálnych skládok v okolí obcí je takmer podobná v celej republike. Veríme, že by sme v prípade úspechu mohli motivovať aj ďalších. 
  • Náš projekt a jeho realizáciu vieme zdokumentovať fotograficky aj vo forme videozáznamu. 
  • V prípade dostatku finančných prostriedkov vieme pripraviť aj publikáciu v tlačenej forme, ktorá by mohla zároveň slúžiť ako návod pre získanie grantov a dotácií, pokiaľ ide o prípravu úspešného projektu.

Dlhodobá udržateľnosť – Uveďte, akým spôsobom bude zabezpečená udržateľnosť výsledkov projektu po skončení realizácie. Akou formou budú výstupy projektu uplatnené v rámci spolupracujúcej komunity?

Udržateľnosť výsledkov projektu, teda zachovať čistý chotár si predstavujeme najmä v ďalšej spolupráci s dotknutými obcami. Napríklad formou monitoringu vybraných rizikových lokalít pomocou dronu s patričným softvérom, tiež umiestnením kamier a fotopascí na rizikové miesta. 

Vieme, že nie všetko sa dá ustrážiť, preto v prípade, že sa objaví v našej lokalite znečistenie menšieho rozsahu, sme pripravení ho čo najskôr odstrániť hneď v zárodku vlastnými prostriedkami: „Aby malá kopa nepýtala viac“. Konečne, ochrana životného prostredia a monitorovanie nelegálnych skládok je jednou z dôležitých činností a cieľov nášho OZ.

V neposlednej miere veríme v prevenciu a osvetu, ktorú chceme a vieme šíriť pomocov videa, či už tvorbou vlogov na YouTube, blogov na webe, zverejňovaním fotografií na sieťach ako FB alebo Instagram, ale aj tvorbou tlačených publikácií. 

Prostredníctvom nášho webu, YouTube kanála, na soc. sieťach, prípadne v tlačených aj online publikáciách vieme informovať ale aj prezentovať našu spolupracujúcu komunitu a oboznámiť ju s našimi spoločnými výsledkami.

Aktivity projektu

Aktivity je možné plánovať od 7.5.2024 do 30.11.2024. Uveďte časový harmonogram jednotlivých krokov a projektových aktivít v mesiacoch.

7. – 25. Máj 2024 – Monitoring znečistenia v okolí ciest, poľných ciest a jarkov v záujmovej lokalite a vypracovanie foto / video dokumentácie.

25. Máj – 5. Jún 2024 – Komunikácia s miestnymi podnikateľmi za účelom odhadu ceny za použitie techniky (traktorbager, nákladné vozidlo, prípadne kontajner) na manipuláciu, naloženie a odvoz odpadu. Odhad ceny za likvidáciu odpadu na skládke v Čukárskej Pake.

5. Jún – 15. Jún – Príprava kalkulácie celkovej ceny projektu, vrátane prípadnej propagácie, zákl. ochranných prac. pomôcok, vriec a občerstvenia pre dobrovoľníkov.

15. Jún – 15. Júl – Oslovovanie dotknutých obcí, a ďalších potenciálnych partnerov aj jednotlivcov za účelom podpory projektu alebo poskytnutia dotácie.

15. júl – 30. november – Realizácia projektu v teréne. Vyhodnotenie, odpočet nákladov a propagácia zúčastnených partnerov. 

Doplnkové informácie

Prečo by mal byť váš projekt podporený?

  • Je to náš prvý projekt a jeho úspešná realizácia by mohla byť výborným úvodom k ďalšej verejnoprospešnej činnosti nášho OZ.
  • Náš projekt bude v prípade realizácie prospešný pre ľudí aj prírodu.
  • Spája ľudí aj okolité obce. Okrem ochrany prírody je tu aj priestor na utužovanie komunitných vzťahov na zmiešanom území.
  • Výsledky nášho projektu sú hmatateľné a ľahko merateľné, s možnosťou transparentného odpočtu.
  • Projekt má potenciál aj do budúcnosti.

Anotácia projektu

Napíšte stručné zhrnutie vášho projektového zámeru, max. 3-5 viet.

  • Zmapovanie stavu znečistenia okolia ciest a poľných ciest v chotári, našej obce, vrátanie hraníc katastrálnych území susediacich obcí.
  • Odhad nákladov na odstránenie a likvidáciu odpadkov.
  • Propagácia akcie medzi občanmi aj podnikateľmi, oslovenie sponzorov.
  • Realizácia projektu v rozsahu finančných možností na odvoz a likvidáciu odpadu.
  • Vyhodnotenie akcie a odpočet financií.

Rozpočet

Vzhľadom na nevyhnutnosť použitia techniky a ceny nákladov na ňu, vrátane úhrady poplatku za uloženie a likvidáciu odpadu, považujeme sumu 2000 Eur za základ. Zvyšok sa pokúsime získať z iných zdrojov. Predbežný odhad na plné pokrytie realizácie nášho projektu je okolo 5000 Eur.

Celkový rozsah prác bude závisieť od celkového množstva získaných peňazí. Okrem Grantu ZSE budeme žiadať o podporu aj ďalšie subjekty a jednotlivcov. Naša predstava na celkové zabezpečenie krytia projektu je okolo 5 tis Eur. 

Ak získame dostatok finančných prostriedkov, menšiu časť z nich by sme využili na propagáciu projektu a našich podporovateľov, prípadne na malé občerstvenie pre dobrovoľníkov, výrobu tričiek s motívom projektu pre zúčastnených a pod.

V prípade mimoriadneho úspechu by sme neváhali zainvestovať aj do prevencie, tj. napríklad nákup a umiestnenie fotopascí a informačných tabuliek na exponované miesta a pod.

Galéria

K projektu môžete nahrať fotografie alebo video, ktorými priblížite svoj projektový zámer.