U nás na dolniakoch sa vínnej réve odjakživa darilo. Pri každom dome, v každej záhrade bol aspoň malý vinohrad, či len zopár koreňov hrozna. Vínna réva zdobila pergoly, ktoré v lete ponúkali chládok pred horúcim južanským slnkom. Dnes ideme po našej dedinke a len nostalgicky spomíname: “Tu bol vinohrad aj tu…” Ale my , čo nám srdce bije pre tradičný vidiecky život sa nevzdávame. Zakladáme malé vinohrady. Tento krátky článok je upútavka k videu, v ktorom uvidíte, ako sme sa učili strihať a viesť vinohrad. Zimný rez vinohradu na Žitnom ostrove.
Vinohrady z dedín miznú a vinohradníkov nahrádili trávnikári
Prišla nová doba a vinohrady z naších dedín miznú. Vinohradníkov dnes nahrádzajú trávnikári. Preto ma vždy poteší, keď stretnem človeka ako je Tomáš. Ten naopak svoj malý dedinský vinohrad buduje. Učí sa za pochodu, často na vlastných chybách. A my sa učíme od neho.
Je koniec februára a dnes za Tomášom prišiel Štefan, aby sa naučil ako viesť a strihať vinič. Tiež si založil svoj malý vinohrad. Po názornej ukážke u Tomáša sa presunieme k nemu, aby si svoje čerstvé skúsenosti vyskúšal v praxi. Ak chcete vedieť viac, pozrite si naše video.
Ako sme sa učili strihať vinič – Zimný rez vinohradu na Žitnom ostrove
Ukážeme si v ňom ako sa robí zimný rez vinohradu. Uvidíte, že ostrihať vinohrad vôbec nie je zložité. Určite to zvládnete aj sami. Potrebujete k tomu len záhradné nožnice a špagát alebo pásku na viazanie viniča. Na viniči nechávame len zdravé jednoročné výhonky. My sme na ohýbanie, tvarovanie a viazanie vínnej révy použili viazacie kliešte. Rodivé výhony sme do oblúka priviazali k nosnému drôtu. Chceme, aby vinohrad rešpektoval naše vedenie, nedovolíme mladým výhonom svojvoľne sa ťahať sa za slnkom. Pracujeme opatrne, aby sme nezlomil ťažne. Viazať a tvarovať vinič je vhodné, až keď sa teplota ustáli nad bodom mrazu. Vtedy v dreve prúdi miazga, lepšie sa ohýba a neláme.