Žijem v malej dedinke na juhozápadnom Slovensku, na Žitnom ostrove (Csallóköz). Bývam prírodnej záhrade s močiarom. Je to pozostatok akéhosi prastarého dunajského ramena, ktoré kedysi dávno pretekalo našou dedinou. Jemu vďačím za prírodné jazierko v mojej záhrade, ktoré je domovom mnohých vzácnych živočíchov. Nie, nebojte sa, nemám na mysli Indické bežce, ktoré tiež uvidíte v zábere. 🙂 Pozrite si krátke relaxačné video prírodná záhrada s jazierkom – Príbeh so šťastným koncom.
Moja prírodná záhrada s jazierkom bude mať zanedloho 100 rokov
Založil ju môj starý otec pred takmer sto rokmi, na bývalých šľachtických majetkoch. Na Žitnom ostrove odvtedy vzniklo veľa záhrad a ovocných sadov. Vďaka miernemu podnebiu sa tu darilo marhuliam. Macovské marhule sa vozili kamiónmi až do Čiech. Dokonca ešte za socializmu. Za takú marhuľovú sezónu, ktorá tu trvala 2 až 3 týždne, zarobila miestna rodina vo výkupe toľko, čo za celý rok v zamestnaní. Veď aj všetci ochotne sadili marhuľové stromky. No a potom netreba zabúdať na ďalšie ovocie. Štátny výkup fungoval a ľudia si prišli k pekným peniazom.
Mokraď sa na Žitnom ostrove volá lapoš
Podľa miestnych povestí sa Žitný ostrov označuje aj ako Zlatá záhrada. To preto, lebo kedysi dávno tu žili zlatovlasé víly. Pozrite si krátke časozberné video, ktoré letmo zachytáva rok v jednej prírodnej záhrade na Žitnom ostrove. Pravda, táto záhrada je zlatá už len na jeseň. Ale určite je zaujímavá tým, že sa v nej ukrýva jeden taký prastarý lapoš.
Príjmite malé osvieženie v podobe krátkej prechádzky prírodnou záhradou. Ešte jedno poohliadnutie sa za uplynulým rokom a možno aj jeden príbeh so šťastným koncom. Nech už bol minulý rok aký bol – patrí sa povedať: „Koniec dobrý, všetko dobré“. Pretože štedrovečerný kapor žije! Akoby aj nie, veď pri tom pomáhali aj dve malé víly!
Odkaz na súvisiace video: V roku 2016 sa našou obcou prehnala ničivá víchrica a zdevastoval aj moju prírodnú záhradu. Pozrite si o tom krátke video: Tragická víchrica v mojej prírodnej záhrade.